Balık Sofrası

End of content

No more pages to load

Balık Sofrası

Besin değeri fazlasıyla yüksek, vitamin ve mineral açısından zengin olan balığın, özellikle de balık yağının kalp hastalıklarından psikolojik rahatsızlıklara kadar birçok hastalığa iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilirken, balıkların türlerine göre lezzetleri değişse de, hangi balığın hangi ay tüketildiği de lezzeti etkilediği ifade ediliyor.

Ayrıca diyetlerin başlıca yiyecekleri arasında olan, sık sık tava veya ızgara olarak pişirilen balık, birçok kişi tarafından sevilerek tüketilir. Balık sofralarının hepimiz için ayrı bir keyfi ve lezzeti vardır.

Balıkların lezzetleri cinslerine göre değişse de hangi balığın hangi ayda yenildiği de lezzet açısından önemli. Hangi balık hangi ayda lezzetlenir? Gelin bakalım:

Ocak: Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetini korur. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop, kofana, mezgit kolayca bulunur.

Şubat: Kalkan mevsimi başlar. Tekir bolca çıkar. Uskumru, lüfer, palamut yağını kaybetmeye başlar.

Mart: Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Gümüş balığı fazlaca çıkmaya başlar.

Nisan: Kalkan yine başta gelir. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya başlar. Gümüş balığı, kefal, mezgit, berlam, tekir ve barbunya çok tutulur.

Mayıs: Levrek, barbun, tekir, iskorpit yenir.

Haziran: Balıkçılık açısından verimsizdir. Tekir, barbun, mercan, levrek gibi balıklar bulunur ancak pahalıdır.

Temmuz: Sardalya mevsimi başlar. Kolyoz, istavrit, uskumru.

Ağustos: Çingene palamudu mevsimini açar. Sardalyanın ise en lezzetli zamanıdır. Yine bu ayda kılıcın tadına doyum olmaz. Kefal tavsiye edilmez.

Eylül: Sardalye ve kılıç lezzetlidir. Palamut irileşir. Lüfer bu dönem pahalıdır.

Ekim: Lüfer çok lezzetlidir. Palamut bolca çıkar.

Kasım: Uskumrunun en iyi zamanı. Torik akışı başlamıştır. Pisinin en nefis olduğu ay.

Aralık: Uskumru, lüfer, palamut ve torik daha da büyümüş ve lezzetlenmiştir. Hamsinin en çıtır zamanı. Bol miktarda tekir çıkar.

Sevdiklerinize bir davet vereceğiniz zaman tercihinizi mevsimine göre yukarıda bahsettiğimiz balık’tan yana kullanacaksanız, herkesi memnun edecek lezzetli bir balık sofrasında Karaca ile paylaşacağımız çok şey var!